203A121R0F
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
203A121R0F
203A121R0F
Part Number
203A121R0F
Manufacturer
Ohmite
Description
121 OHMS 0.25W 1%
Data sheet
203A121R0F.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
203A121R0F
Comments
    203A121R0F Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance121 Ohms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.250" Dia x 0.343" L (6.35mm x 8.71mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-60°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±10ppm/°C