203PA500R0T
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
203PA500R0T
203PA500R0T
Part Number
203PA500R0T
Description
500 OHMS 0.25W 0.01%
Data sheet
203PA500R0T.pdf
Delivery Services
203PA500R0T
Comments
    203PA500R0T Specifications
    Features-
    Tolerance±0.01%
    Resistance500 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseRadial, Tubular
    Size / Dimension0.270" Dia x 0.340" L (6.86mm x 8.64mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-60°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient±10ppm/°C