205A20K00Z
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
205A20K00Z
205A20K00Z
Part Number
205A20K00Z
Manufacturer
Ohmite
Description
20K OHMS 0.33W 0.005%
Data sheet
205A20K00Z.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
205A20K00Z
Comments
    205A20K00Z Specifications
    Features-
    Tolerance±0.005%
    Resistance20 kOhms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-60°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±10ppm/°C