20J17K5E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
20J17K5E
20J17K5E
Part Number
20J17K5E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 17.5K OHM 5% 10W AXIAL
Data sheet
20J17K5E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
20J17K5E
Comments
    20J17K5E Specifications
    Series20
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance17.5 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.394" Dia x 1.858" L (10.00mm x 47.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±30ppm/°C