220PS-1R500F
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
220PS-1R500F
220PS-1R500F
Part Number
220PS-1R500F
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1.5 OHM 1% 12.5W AXIAL
Data sheet
220PS-1R500F.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
220PS-1R500F
Comments
    220PS-1R500F Specifications
    Series20
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±1%
    Resistance1.5 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)12.5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.220" Dia x 0.421" L (5.60mm x 10.70mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C