252BA103KDS
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
252BA103KDS
252BA103KDS
Part Number
252BA103KDS
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 10K OHM 10% 5W AXIAL
Data sheet
252BA103KDS.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
252BA103KDS
Comments
    252BA103KDS Specifications
    Series200
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
    Tolerance±10%
    Resistance10 kOhms
    CompositionCeramic
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.437" Dia x 2.126" L (11.10mm x 54.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 230°C