25J17K5E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
25J17K5E
25J17K5E
Part Number
25J17K5E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 17.5K OHM 5% 5W AXIAL
Data sheet
25J17K5E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
25J17K5E
Comments
    25J17K5E Specifications
    Series20
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance17.5 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.276" Dia x 1.016" L (7.00mm x 25.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±30ppm/°C