40J100KE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
40J100KE
40J100KE
Part Number
40J100KE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 100K OHM 5% 10W AXIAL
Data sheet
40J100KE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
40J100KE
Comments
    40J100KE Specifications
    Series40
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance100 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.406" Dia x 1.902" L (10.30mm x 48.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C