43NF4R7E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
43NF4R7E
43NF4R7E
Part Number
43NF4R7E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 4.7 OHM 1% 3W AXIAL
Data sheet
43NF4R7E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
43NF4R7E
Comments
    43NF4R7E Specifications
    Series40
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance4.7 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.220" Dia x 0.594" L (5.60mm x 15.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C