43NFR68E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
43NFR68E
43NFR68E
Part Number
43NFR68E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.68 OHM 1% 3W AXIAL
Data sheet
43NFR68E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
43NFR68E
Comments
    43NFR68E Specifications
    Series40
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance680 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.220" Dia x 0.594" L (5.60mm x 15.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±90ppm/°C