45095TE57SS-1R5
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
45095TE57SS-1R5
45095TE57SS-1R5
Part Number
45095TE57SS-1R5
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1.5 OHM 95W AXIAL
Data sheet
45095TE57SS-1R5.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
45095TE57SS-1R5
Comments
    45095TE57SS-1R5 Specifications
    Series40
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance-
    Resistance1.5 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)95W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C