45F12K5E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
45F12K5E
45F12K5E
Part Number
45F12K5E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 12.5K OHM 1% 5W AXIAL
Data sheet
45F12K5E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
45F12K5E
Comments
    45F12K5E Specifications
    SeriesOhmicone® 40
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance12.5 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C