45F4R53E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
45F4R53E
45F4R53E
Part Number
45F4R53E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 4.53 OHM 1% 5W AXIAL
Data sheet
45F4R53E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
45F4R53E
Comments
    45F4R53E Specifications
    Series40
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance4.53 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C