45NF33KE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
45NF33KE
45NF33KE
Part Number
45NF33KE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 33K OHM 1% 5W AXIAL
Data sheet
45NF33KE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
45NF33KE
Comments
    45NF33KE Specifications
    Series40
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance33 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C