45NJ10KE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
45NJ10KE
45NJ10KE
Part Number
45NJ10KE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 10K OHM 5% 5W AXIAL
Data sheet
45NJ10KE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
45NJ10KE
Comments
    45NJ10KE Specifications
    Series40
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±5%
    Resistance10 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C