605HR020E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
605HR020E
605HR020E
Part Number
605HR020E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.02 OHM 3% 1/2W AXIAL
Data sheet
605HR020E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
605HR020E
Comments
    605HR020E Specifications
    Series60
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
    Tolerance±3%
    Resistance20 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.330" L (8.38mm)