630HR010
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
630HR010
630HR010
Part Number
630HR010
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.01 OHM 3% 3W AXIAL
Data sheet
630HR010.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
630HR010
Comments
    630HR010 Specifications
    Series60
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Safety
    Tolerance±3%
    Resistance10 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.781" L (19.84mm)