7NCF8R0E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
7NCF8R0E
7NCF8R0E
Part Number
7NCF8R0E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 8 OHM 1% 7W AXIAL
Data sheet
7NCF8R0E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
7NCF8R0E
Comments
    7NCF8R0E Specifications
    SeriesAxiohm
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance8 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)7W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.219" Dia x 1.000" L (5.56mm x 25.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C