805J7R5E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
805J7R5E
805J7R5E
Part Number
805J7R5E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 7.5 OHM 5% 10W AXIAL
Data sheet
805J7R5E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
805J7R5E
Comments
    805J7R5E Specifications
    SeriesAcrasil® 80
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance7.5 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.406" Dia x 1.843" L (10.30mm x 46.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C