83NFR499
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
83NFR499
83NFR499
Part Number
83NFR499
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.499 OHM 1% 5W AXIAL
Data sheet
83NFR499.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
83NFR499
Comments
    83NFR499 Specifications
    SeriesAcrasil® 80
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance499 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.217" Dia x 0.610" L (5.50mm x 15.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±20ppm/°C