85/150MK10K00CE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
85/150MK10K00CE
85/150MK10K00CE
Part Number
85/150MK10K00CE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1.5K OHM 10% 85W AXIAL
Data sheet
85/150MK10K00CE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
85/150MK10K00CE
Comments
    85/150MK10K00CE Specifications
    SeriesAcrasil® 80
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±10%
    Resistance1.5 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)85W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)