92J4R7E-B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
92J4R7E-B
92J4R7E-B
Part Number
92J4R7E-B
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 4.7 OHM 5% 2W AXIAL
Data sheet
92J4R7E-B.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
92J4R7E-B
Comments
    92J4R7E-B Specifications
    Series90
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance4.7 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.220" Dia x 0.406" L (5.60mm x 10.30mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C