95NJ120E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
95NJ120E
95NJ120E
Part Number
95NJ120E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 120 OHM 5% 5W AXIAL
Data sheet
95NJ120E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
95NJ120E
Comments
    95NJ120E Specifications
    Series90
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance120 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.264" Dia x 0.969" L (6.70mm x 24.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±30ppm/°C