AC05000001307JAC00
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AC05000001307JAC00
AC05000001307JAC00
Part Number
AC05000001307JAC00
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
RES 0.13 OHM 5W 5% AXIAL
Data sheet
AC05000001307JAC00.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
AC05000001307JAC00
Comments
    AC05000001307JAC00 Specifications
    SeriesAC
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance130 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 275°C