AG10G15RE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG10G15RE
AG10G15RE
Part Number
AG10G15RE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 15 OHM 2% 10W AXIAL
Data sheet
AG10G15RE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
AG10G15RE
Comments
    AG10G15RE Specifications
    SeriesAG
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Magnetic
    Tolerance±2%
    Resistance15 Ohms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C