AG10J10KE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG10J10KE
AG10J10KE
Part Number
AG10J10KE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 10K OHM 5% 10W AXIAL
Data sheet
AG10J10KE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
AG10J10KE
Comments
    AG10J10KE Specifications
    SeriesAG
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Magnetic
    Tolerance±5%
    Resistance10 kOhms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C