AG10J5R6E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG10J5R6E
AG10J5R6E
Part Number
AG10J5R6E
Description
RES 5.6 OHM 5% 10W AXIAL
Data sheet
AG10J5R6E.pdf
Delivery Services
AG10J5R6E
Comments
    AG10J5R6E Specifications
    FeaturesNon-Magnetic
    Tolerance±5%
    Resistance5.6 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C