AG10NF8R0E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG10NF8R0E
AG10NF8R0E
Part Number
AG10NF8R0E
Description
RES 8 OHM 1% 10W AXIAL
Data sheet
AG10NF8R0E.pdf
Delivery Services
AG10NF8R0E
Comments
    AG10NF8R0E Specifications
    FeaturesNon-Inductive, Non-Magnetic
    Tolerance±1%
    Resistance8 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C