AG12FR33E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG12FR33E
AG12FR33E
Part Number
AG12FR33E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.33 OHM 1% 12W AXIAL
Data sheet
AG12FR33E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
AG12FR33E
Comments
    AG12FR33E Specifications
    SeriesAG
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Magnetic
    Tolerance±1%
    Resistance330 mOhms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)12W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.311" Dia x 1.752" L (7.90mm x 44.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C