AG12NF1R0E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG12NF1R0E
AG12NF1R0E
Part Number
AG12NF1R0E
Description
RES 1 OHM 1% 12W AXIAL
Data sheet
AG12NF1R0E.pdf
Delivery Services
AG12NF1R0E
Comments
    AG12NF1R0E Specifications
    FeaturesNon-Inductive, Non-Magnetic
    Tolerance±1%
    Resistance1 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)12W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.311" Dia x 1.752" L (7.90mm x 44.50mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C