AG20J4R0
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG20J4R0
AG20J4R0
Part Number
AG20J4R0
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 4 OHM 5% 20W AXIAL
Data sheet
AG20J4R0.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
AG20J4R0
Comments
    AG20J4R0 Specifications
    SeriesAG
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Magnetic
    Tolerance±5%
    Resistance4 Ohms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C