AG5FR50E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG5FR50E
AG5FR50E
Part Number
AG5FR50E
Description
RES 0.5 OHM 1% 5W AXIAL
Data sheet
AG5FR50E.pdf
Delivery Services
AG5FR50E
Comments
    AG5FR50E Specifications
    FeaturesNon-Magnetic
    Tolerance±1%
    Resistance500 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C