AG5G1R8E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG5G1R8E
AG5G1R8E
Part Number
AG5G1R8E
Description
RES 1.8 OHM 2% 5W AXIAL
Data sheet
AG5G1R8E.pdf
Delivery Services
AG5G1R8E
Comments
    AG5G1R8E Specifications
    FeaturesNon-Magnetic
    Tolerance±2%
    Resistance1.8 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C