AG5J5K6E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG5J5K6E
AG5J5K6E
Part Number
AG5J5K6E
Description
RES 5.6K OHM 5% 5W AXIAL
Data sheet
AG5J5K6E.pdf
Delivery Services
AG5J5K6E
Comments
    AG5J5K6E Specifications
    FeaturesNon-Magnetic
    Tolerance±5%
    Resistance5.6 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C