AG5JR22E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
AG5JR22E
AG5JR22E
Part Number
AG5JR22E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.22 OHM 5% 5W AXIAL
Data sheet
AG5JR22E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
AG5JR22E
Comments
    AG5JR22E Specifications
    SeriesAG
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Magnetic
    Tolerance±5%
    Resistance220 mOhms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C