B12J125E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
B12J125E
B12J125E
Part Number
B12J125E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 125 OHM 5% 12W AXIAL
Data sheet
B12J125E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
B12J125E
Comments
    B12J125E Specifications
    SeriesBrown Devil® 200
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance125 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)12W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±260ppm/°C