B12J2K25E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
B12J2K25E
B12J2K25E
Part Number
B12J2K25E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 2.25K OHM 5% 12W AXIAL
Data sheet
B12J2K25E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
B12J2K25E
Comments
    B12J2K25E Specifications
    SeriesBrown Devil® 200
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance2.25 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)12W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±260ppm/°C