B20J2K75
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
B20J2K75
B20J2K75
Part Number
B20J2K75
Description
RES 2.75K OHM 5% 20W AXIAL
Data sheet
B20J2K75.pdf
Delivery Services
B20J2K75
Comments
    B20J2K75 Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance2.75 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±260ppm/°C