B20J400E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
B20J400E
B20J400E
Part Number
B20J400E
Description
RES 400 OHM 5% 20W AXIAL
Data sheet
B20J400E.pdf
Delivery Services
B20J400E
Comments
    B20J400E Specifications
    SeriesBrown Devil® 200
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance400 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±260ppm/°C