B20J40KE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
B20J40KE
B20J40KE
Part Number
B20J40KE
Description
RES 40K OHM 5% 20W AXIAL
Data sheet
B20J40KE.pdf
Delivery Services
B20J40KE
Comments
    B20J40KE Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance40 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±260ppm/°C