B20J60KE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
B20J60KE
B20J60KE
Part Number
B20J60KE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 60K OHM 5% 20W AXIAL
Data sheet
B20J60KE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
B20J60KE
Comments
    B20J60KE Specifications
    SeriesBrown Devil® 200
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance60 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±260ppm/°C