B20J7K0E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
B20J7K0E
B20J7K0E
Part Number
B20J7K0E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 7K OHM 5% 20W AXIAL
Data sheet
B20J7K0E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
B20J7K0E
Comments
    B20J7K0E Specifications
    SeriesBrown Devil® 200
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance7 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±260ppm/°C