B8J12K5E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
B8J12K5E
B8J12K5E
Part Number
B8J12K5E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 12.5K OHM 5% 8W AXIAL
Data sheet
B8J12K5E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
B8J12K5E
Comments
    B8J12K5E Specifications
    SeriesBrown Devil® 200
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±5%
    Resistance12.5 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.313" Dia x 1.000" L (7.94mm x 25.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±260ppm/°C