BR3FB25L0
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
BR3FB25L0
BR3FB25L0
Part Number
BR3FB25L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 25M OHM 1% 3W RADIAL
Data sheet
BR3FB25L0.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
BR3FB25L0
Comments
    BR3FB25L0 Specifications
    SeriesBR
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
    Tolerance±1%
    Resistance25 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.602" L x 0.065" W (15.30mm x 1.65mm)
    Height - Seated (Max)1.000" (25.40mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 350°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±20ppm/°C