CB15JB50R0
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CB15JB50R0
CB15JB50R0
Part Number
CB15JB50R0
Description
RES 50 OHM 5% 15W AXIAL
Data sheet
CB15JB50R0.pdf
Delivery Services
CB15JB50R0
Comments
    CB15JB50R0 Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance50 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)15W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.512" Square x 1.890" L (13.00mm x 48.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±200ppm/°C