CMF55250K00BHR6
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CMF55250K00BHR6
CMF55250K00BHR6
Part Number
CMF55250K00BHR6
Description
RES 250K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Data sheet
CMF55250K00BHR6.pdf
Delivery Services
CMF55250K00BHR6
Comments
    CMF55250K00BHR6 Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance250 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C