CMF55275K60DEEB
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CMF55275K60DEEB
CMF55275K60DEEB
Part Number
CMF55275K60DEEB
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 275.6K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Data sheet
CMF55275K60DEEB.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
CMF55275K60DEEB
Comments
    CMF55275K60DEEB Specifications
    SeriesCMF
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
    Tolerance±0.5%
    Resistance275.6 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C