CMF553K0100DEEB
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CMF553K0100DEEB
CMF553K0100DEEB
Part Number
CMF553K0100DEEB
Description
RES 3.01K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Data sheet
CMF553K0100DEEB.pdf
Delivery Services
CMF553K0100DEEB
Comments
    CMF553K0100DEEB Specifications
    Tolerance±0.5%
    Resistance3.01 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C