CMF556K2600BHR6
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CMF556K2600BHR6
CMF556K2600BHR6
Part Number
CMF556K2600BHR6
Description
RES 6.26K OHM 1/2W .1% AXIAL
Data sheet
CMF556K2600BHR6.pdf
Delivery Services
CMF556K2600BHR6
Comments
    CMF556K2600BHR6 Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance6.26 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C