CMF5570K000BHEB
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CMF5570K000BHEB
CMF5570K000BHEB
Part Number
CMF5570K000BHEB
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 70K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Data sheet
CMF5570K000BHEB.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
CMF5570K000BHEB
Comments
    CMF5570K000BHEB Specifications
    SeriesCMF
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
    Tolerance±0.1%
    Resistance70 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C